fbpx

Follow us:

Најнови видеа од нашата Facebook страна

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons Load more

ХИМНА - МАЈКО МАКЕДОНИЈО

ИНТЕГРА – МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА

ЗОШТО ИНТЕГРА?

ИНТЕГРА го промовира, и со сите расположливи уставни и законски механизми го гарантира националниот суверенитет, интегритет и независноста на Македонија, како и унитарниот карактер на државата. Државноста на македонската нација не смее да биде доведена под прашање со ниту една политичка одлука, закон или уставни амандмани.

ГРБОТ НА ИНТЕГРА

Грбот е дизајнерски стилизирана реплика на Пајонската монета*. Осумкракото сонце е стилизирана претстава на Тронот Господов од Езекиел 10:9-14 (Библија, Стар Завет), каде се опишани херувимите со четирите тркала и едно во средина кое како да е во сите четири. Едното од лицата на херувимите е лавовско. Лавот и сонцето се традиционални македонски симболи.

ОПШТИ НАЧЕЛА

Еден од најголемите предизвици на современата политичка реалност е да се изгради конзистентна политичка платформа, која ќе биде доследна во идеолошки контекст, ќе има доволно потенцијал за да одговори на предизвиците на актуелниот политички момент и истовремено ќе биде визионерска во смисла на отворање перспективи за просперитет на нацијата и државата.

Ниту еден успех не е целосен, ниту одржлив на долг рок доколку истиот не е заснован на вредност, доблесност и интегритет. Само вредносно заснованите општества имаат внатрешен потенцијал за прогрес и просперитет.

БЕЗБЕДНОСЕН СИСТЕМ

Основната цел на секоја влада е безбедноста и сигурноста на нејзините граѓани. Стратегиски приоритет ќе биде градењето на силни одбранбени и безбедносни сили кои ќе ја гарантираат националната безбедност и внатрешната сигурност.

ИНТЕГРА има за цел креирање на безбедносен систем кој ќе биде функционален, ефикасен, ефективен, професионален, фокусиран кон потребите и интересите на граѓаните на Република Македонија, а истовремено ослободен и независен од стегите на партиите на власт.

vote

Дознајте повеќе од нашите најнови објави на Facebook

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

На прес конференцијата на Координативното тело на група вонпарламентарни партии и на Македонците од Европа и светот се обзнани меморандум за соработка и координација на активности за измени и дополнување на Законот за избори.
Притоа ќе бидат образложени целите на Меморандумот, како и стратегиите и политиките за нивна реализација.
Очекуваме МАСОВНА ПОДДРШКА ОД ЈАВНОСТА, за да заедно извршиме силен притисок врз политичкиот естаблишмент да прифати изборна реформа на системот, со цел отворање повисоки перспективи за побрз прогрес и просперитет на татковината Македонија.
СПОДЕЛУВАЈТЕ...✅
... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Ја гледав конференцијата.И само здружување е спасот. ПС.И добри се барањата за менување на законот за избори и начинот на кој треба да се прави. ПС.Целосна подршка и обединување е спасот 🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

Imav golema nadez za integra ama uste pratenik nemaat a se prat nadostizni i vazni

Секоја чест за идеата и меморандумот Г-да ...

Treba pogolemo.okrupnuvanje Ali za pocetok e super

Браво до вас сите тројца, се надевам дека македонскиот народ ве разбра, разбра дека се борите за неговото подобро утре. Браво браво и браво.

View more comments

Во тек е прес конференцијата на Координативното тело за измени на изборниот закон на тема: Предлог измени на изборното законодавство. ... See MoreSee Less

Video image

Comment on Facebook

Конечно, некои со храбри одлуки.

Вакцинални сертификати се укинуваат во Британија, рестриктивни мерки се укинуваат, носење на маски се укинува како обврска, општеството се ослободува од јарем. Е ова го предлагаме упорно неколку пати, месециве наназад, да се промени радикално, државната стратегија за справување со Ковид кризата кај нас.

Reverse Ferret е стратегијата која ИТЕГРА и јас лично подолго време ја заговараме јавно.

Со ИНТЕГРА личните и вкупните слободи ќе доживеат процут, на сите полиња и во сите сегменти на општественото живеење. А врзано со вакцинацијата - ПРАВОТО НА СЛОБОДА И ЛИЧЕН ИЗБОР ќе се востоличи за навек.

Слободата во сета полнота, доаѓа со ИНТЕГРА✅
... See MoreSee Less

Video image

Comment on Facebook

Ne ste slusnale deka ova bese saksonsko scenario za 5G instalacija vo lugeto? Pa imase cel prikaz i na otvaranje olimpijada 2012 london a i barselona 92, mokta na grafenot... Dobri ste ali moze uste poveke

I taka nikoj ne odgovara za laznite testovi a kamo li doktor mangup da go izvadi eskalibur go ispita virusot sto bese zabraneto i pokaze na kolegite evoluirani majmuni deka za krvni grupi poseben pristap aber nemaat kako prvi na latino tanci vo ućebnicite tako i drugi

Kaj nas od sekogas e slobodno ,odnosno basibozuk ,nie nemavme komisija i koga nemas komisija nemas merki a toa znaci nemas sto da ukinuvas

Борис Џонсон сакаше бескрајни рестрикции, единствено го стори ова бидејќи му се заканија со бунт неговите од партијата. Храбар не е збор со кој треба да се опише Џонсон.

Bibipce site znaeme deka ne e vo tek so nastanite... Ali kralicava vo sirija uste ne proseta po pesokot so beli rakavici kako gnasana gradonacalnik na shs sto ja potopi vrelo i klimentova velicka eparhija po tecenieto na treska

Airlija neka e!,a ovie pacientiva so se vakciniraa😅😆😆

Prvo neka ne pobedat vo fudbal na vićo bilo śto

Dali se soglasuvate deka 3te dzvezdi na bogorodica se 3te sonca od pleiadite 7te dzvezdi vo rogot na bikot? Bog (mladoto sonce) pak ke se javi baś tamu za 1 maj. A erata na vodolija-elektromagnetizmot posle ovenot i ribite na spomenikot vo ohrid i vkrstuvanjeto so drugiot soncev sistem na nibiru kako i promenata na oskata....drugpat

Krstot neli e orion za orientacija Ovoj ne lici so site

View more comments

Пред утрешната посета на бугарскиот премиер Петков:

1. Базичниот принцип во преговори при разрешување на конфликти е РЕЦИПРОЦИТЕТ. Што бараат тие за нив - барајте за нас, оти имаме право на тоа и според науката и според Божјата правда.

2. Вистината говори за стотици илјади Македонци во Бугарија, кои се самоопределуваат и чувствуваат идентитетски како етнички Македонци. Тие се наши браќа, говорете и борете се за нив како за своја крв, свој род. Не се откажувајте кукавички од своето.

3. Фактите говорат дека Македонија има најкоректен Устав и политички систем кој дава сијасет на можности за постојните етнички заедници и малцински групи, рамноправно со македонскиот народ. Оттука секој има право да се определи во етничка идентитетска смисла така како што се чувствува, вклучително и малубројните етнички бугари. Во Македонија нема дискриминација по етничка основа.

4. Зошто ја тормозите македонската јавност со 'северна' во секоја прилика и неприлика. Па зарем Тито, во сите говори и изјави секогаш ли употребуваше за Југославија - Социјалистичка, федеративна...и т.н.? Толку голем грев ли е својата татковина да ја нарекувате едноставно - МАКЕДОНИЈА, а својот народ: Македонски? Престанете со понижување...

5. Медиумите се по дифолт четврта власт и треба да се носат со предизвикот да се седма сила во општествата. Ги охрабрувам на брифингот после посетата, да поставуваат ХРАБРИ и ДИРЕКТНИ прашања, со вистински зборови. Нема потреба од лажна политичка коректност, тоа не е ни најмалку 'провокација' или навреда кон гостинот. Напротив, тоа е вистината, а таа е секогаш СИЛНА, СО МОЌ ВО НЕА И КРШИ КОСКИ.

Држете се до неа, оти таа е кор на Божјата правда✅
... See MoreSee Less

Пред утрешната посета на бугарскиот премиер Петков:

1. Базичниот принцип во преговори при разрешување на конфликти е РЕЦИПРОЦИТЕТ. Што бараат тие за нив - барајте за нас, оти имаме право на тоа и според науката и според Божјата правда.

2. Вистината говори за стотици илјади Македонци во Бугарија, кои се самоопределуваат и чувствуваат идентитетски како етнички Македонци. Тие се наши браќа, говорете и борете се за нив како за своја крв, свој род. Не се откажувајте кукавички од своето.

3. Фактите говорат дека Македонија има најкоректен Устав и политички систем кој дава сијасет на можности за постојните етнички заедници и малцински групи, рамноправно со македонскиот народ. Оттука секој има право да се определи во етничка идентитетска смисла така како што се чувствува, вклучително и малубројните етнички бугари. Во Македонија нема дискриминација по етничка основа.

4. Зошто ја тормозите македонската јавност со северна во секоја прилика и неприлика. Па зарем Тито, во сите говори и изјави секогаш ли употребуваше за Југославија - Социјалистичка, федеративна...и т.н.? Толку голем грев ли е својата татковина да ја нарекувате едноставно - МАКЕДОНИЈА, а својот народ: Македонски? Престанете со понижување...

5. Медиумите се по дифолт четврта власт и треба да се носат со предизвикот да се седма сила во општествата. Ги охрабрувам на брифингот после посетата, да поставуваат ХРАБРИ и ДИРЕКТНИ прашања, со вистински зборови. Нема потреба од лажна политичка коректност, тоа не е ни најмалку провокација или навреда кон гостинот. Напротив, тоа е вистината, а таа е секогаш СИЛНА, СО МОЌ ВО НЕА И КРШИ КОСКИ.

Држете се до неа, оти таа е кор на Божјата правда✅

Comment on Facebook

Точно така

Ватикан е преполн со сведоштва за континуитетот на 'македонското' во Македонија со векови наназад, за нас Македонците како автохтон народ на овие простори, за нашиот изворно македонски јазик.

Како се доведовме до оваа незавидна состојба, да сите не оспоруваат по идентитетските основи?

И дали сега веќе почнавме да ја сфаќаме важноста од правилен избор на власта?

30 години две партии владеат или глумат владеење со Македонија, јавашлук и клептоманска мегаломанија се белезите на СДС и Д'Р'ПНЕ, 'дно дна' е нивниот резултат. Фатени, снимени и уценети 'до коска' за тешки криминали се овие две партии, и сега се во рацете на глобалистите и на разузнавачките служби на нашите крвни непријатели од соседството и пошироко...

Единствениот излез е да се положи доверието во партија која нема 'опашки', во партиско водство кое е со чист образ и без дамка во својот политички ангажман, лидерство кое е отпорно на странски влијанија и притисоци, а кое си ја сака татковината Македонија и својот народ македонски над се' и пред се', без ниту најмал комплекс на пониска вредност во однос на било кои други народи, но и кои имаат политичка визија од безвремен карактер.

Ете тоа е ИНТЕГРА - Македонска ко, тоа е нашата животна мисија.

Борбата продолжува без застој. Ќе даде Бог да се кренеме како феникс и ќе ги урнеме ѕидовите на Ерихон, ѕидовите на злото и бедотијата, кои некои сакаат да ни ги востоличат како сегашност и иднина.

Македонија на Македонците! - Вилијам Гледстоун (1809-1898), четири мандати брутански премиер
... See MoreSee Less

Ватикан е преполн со сведоштва за континуитетот на македонското во Македонија со векови наназад, за нас Македонците како автохтон народ на овие простори, за нашиот изворно македонски јазик.

Како се доведовме до оваа незавидна состојба, да сите не оспоруваат по идентитетските основи?

И дали сега веќе почнавме да ја сфаќаме важноста од правилен избор на власта?

30 години две партии владеат или глумат владеење со Македонија, јавашлук и клептоманска мегаломанија се белезите на СДС и ДРПНЕ, дно дна е нивниот резултат. Фатени, снимени и уценети до коска за тешки криминали се овие две партии, и сега се во рацете на глобалистите и на разузнавачките служби на нашите крвни непријатели од соседството и пошироко...

Единствениот излез е да се положи доверието во партија која нема опашки, во партиско водство кое е со чист образ и без дамка во својот политички ангажман, лидерство кое е отпорно на странски влијанија и притисоци, а кое си ја сака татковината Македонија и својот народ македонски над се и пред се, без ниту најмал комплекс на пониска вредност во однос на било кои други народи, но и кои имаат политичка визија од безвремен карактер.

Ете тоа е ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија, тоа е нашата животна мисија.

Борбата продолжува без застој. Ќе даде Бог да се кренеме како феникс и ќе ги урнеме ѕидовите на Ерихон, ѕидовите на злото и бедотијата, кои некои сакаат да ни ги востоличат како сегашност и иднина.

Македонија на Македонците! - Вилијам Гледстоун (1809-1898), четири мандати брутански премиер

✅Време е МПЦ-ОА да излезе од рамките на просечноста и комплексите на пониска вредност и да почне да размислува од повисока перспектива:

🤔Како?

1. Архиепископијата да прерасне во Македонска Патријаршија со епископати и во Беломорска Македонија, Пиринска Македонија и во Албанскиот дел од Македонија, и наименување на македонски епископи за сите подрачја, и секако Патријарх на МПЦ.

2. МПЦ-ОА да се врати на корените, да ги прекине понижувачките процеси во однос на бугарската егзархија (мајка - ќерка црквен статус и однос), но и раскинување на обичајните наследени паганизми од српската православна црква.

💯МПЦ опстанала и досега сама, ќе опстои и отсега...никој друг не и е потребен да ја признае или прифати, освен единиот наш Бог, Господ и Спасител Исус Христос.

▶️Затоа, враќањето на изворните Христови корени од Библијата се единствениот пат, вистина и живот, наспроти очајните обиди да се фрли во прегратките на ѓаволското лукавство со гркомански шмек.

🔝Тројството помеѓу Христос/Библијата - Црквата/верата - Македонскиот народ/христијаните е доволно за метаноја - свртување за 180* кон изворните библиски корени.🙏

🇲🇰Ваквиот пресврт ќе наметне духовно лидерство со потенцијал да ја сплоти нацијата, да ја врати надежта кај Македонците и да отвори перспективи за востоличување на националното достоинство и честа кај секој верен христијанин.

youtu.be/Uo8T0bYN6jo
... See MoreSee Less

Video image

Comment on Facebook

Голем човек за нас Македонците цело време од животот им пркосе на Грција за нас Македонците

БРАБО ОТЕЦ КИ ИМ НА НАШИВЕ ПОПОВИ КАКО СЕ БРАНИ ЦРКВА КОЈА Е НАЈ СТАРА . МАЈКА НА СИТЕ ХРИСТИЈАНСКИ ЦРКВИ УСТОЛИЧЕНА ВО ПРВИОТ ВЕК ОД САМИОТ СВ. ПЕТАР

Прекрасно кажано!!!!!

Не гледам во написов можен пат за решавање на расколот, освен само џилитање кое е препрека а не пат.

Vo horoskop veruvaat ili ne popovive pośto nacrtan e segde ama kokoșkin pamet

Iluminati poezija.. Isus e sonceto alooo

View more comments

Благословена 2022🙏Image attachment

Comment on Facebook

Среќна и успешна 2022 година

Srekna Nova

Амин, СРЕЌНА И БЕРИЌЕТНА НОВА 2022 ГОДИНА

Среќна ви Нова Година

Среќна Нова Година и Среќен Божиќ 🙏

Srekna Nova

View more comments

Comment on Facebook

Slava Na Boga 🙏🏻

Amin 🙏❤️

Load more

ИНТЕГРА

МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА

Ул. Даме Груев 16-3/1
ДТЦ Палома бјанка
1000 Скопје, Македонија
Тел: +389 02 3155020 | +389 02 3110885 | +389 70 755 215
contact@integra.org.mk
Работно време: 09AM – 5PM

 

Follow us: