fbpx

Follow us:

Latest videos from our Facebook page

Cover for ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија
27,057
ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија

ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија

Бедем на македонскиот национален стратегиски интерес, на Македонскиот народ во татковината Македонија

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
2008 година...хирушки прецизна анализа, која патем времето ја потврди како 100% точна. ПОСЛУШАЈТЕ ВНИМАТЕЛНО, СПОДЕЛЕТЕ И ЛАЈКУВАЈТЕ, АКО И ВИЕ ГО ДЕЛИТЕ ВАКВИОТ ПОГЛЕД.

За жал официјалните власти, тогаш на ДРПНЕ, потоа на СДС, немаа слух ниту разум да послушаат.

За среќа, токму и поради тоа се роди ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија и затоа сме толку посветени на достоинството на Македонакиот народ и татковината Македонија, како изворни, автохтони... МАКЕДОНСКИ дострели во својата историја на постоење и развој.

2008 година...хирушки прецизн...

Соопштение:

Претседателот на ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија Љупчо Ристовски, денес имаше обраќање на посебна пригода во Сенатот на Америка, настан во организација на тројца сенатори Steve Daines кој е Претседател на Pro-Life Caucus, senator Jody Hice and senator James Lankford, Head of Senate Values Action Team. Притоа оствари протоколарна средба со сенаторот Jody Hice, како и со конгресмени од повеќе држави од Јужна Америка, Америка и Африка.

Во своето обраќање Ристовски говореше за предизвиците на новото време, како во Македонија, така и на тлото во Европа, нагласувајќи ја потребата од нова политичка реформација за ре-фундирање на вредностите, доблеста и интегритетот во политиката, политичките системи и општествата во целина. 

Ристовски имаше обраќање и на Легислативниот самит, детално објаснувајќи го притисокот врз Македонија, Македонскиот јазик, историја и култура, од страна на екстремизмите на официјална Грција и Бугарија, како и заканите по регионот од повампирените империјалистички аспирации. Притоа се осврна на слободата како врховен дострел на полната демократија и како основен услов за прогрес и просперитет на нациите и државите. 

На посебен настан во Сенатот се одржа Самит за Женева декларацијата за промоција на женското здравје, јакнење на фамилијата и семејните, конзервативни вредности, како и за одбрана на националниот суверенитет на државите наспроти неолибералните и глобалистички трендови низ светот.

ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија

Соопштение: Претседателот ...

ЕДИНСТВЕНО МОЖНИ РЕШЕНИЈА ЗА ИЗЛЕЗ ОД ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА...од д-р Љупчо Ристовски во НАЈНОВОТО ИНТЕРВЈУ за МАКФАКС.

ЕДИНСТВЕНО МОЖНИ РЕШЕНИЈА ...

Серија на трибини во Тетово во х. Лирак...
Проф. д-р Драги Таневски - Земјоделските политики и претстојната криза со храна (понеделник, 15/08/2022, 19.00)
М-р Зоран Митрески - Енергетиката и претстојната енергетска криза
(вторник, 16/08/2022, 19.00)
Проф. д-р Иван Алексов - Историски час за Македонија, документација од древни времиња до денес
(среда, 17/08/2022, 19.00)
Проф. д-р Љупчо Ристовски - Македонија во геостратегискиот вител
(четврток, 18/08/2022, 19.00)

Се гледаме на трибините. Бројни новитети, иновативни решенија за претстојните кризи, анализи кои прв пат ќе ги слушнете во животот и нема да ве останат рамнодушни.

ГЛАСАЈТЕ ЗА БР. 4
СНЕЖАНА ЖАНА СТОЈАНОВСКА - носител на советничка листа

ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија

Серија на трибини во Тетово...

Load more

ANTHEM - MAJKO MAKEDONIJO

ИНТЕГРА – МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА

Why Integra?

INTEGRA promotes, and with all available constitutional and legal mechanisms, guarantees the national sovereignty, integrity and independence of Macedonia, as well as the unitary character of the state. The statehood of the Macedonian nation must not be called into question by any political decision, law or constitutional amendment.

Integra Logo

The coat of arms is a designer stylized replica of the Paeonian coin *. The Eightfold Sun is a stylized representation of Ezekiel 10: 9-14 (The Bible, Old Testament), describing the cherubim with the four wheels and one in the midst of all four. One of the faces of the cherubim is a lion. The lion and the sun are traditional Macedonian symbols.

General Provisions

One of the biggest challenges of modern political reality is to build a consistent political platform, which will be consistent in ideological context, have enough potential to meet the challenges of the current political moment and at the same time be visionary in terms of opening prospects for prosperity. nation and state.

No success is complete or sustainable in the long run unless it is based on value, virtue and integrity. Only value-based societies have the inner potential for progress and prosperity.

Safety system

The main goal of any government is the security and safety of its citizens. The strategic priority will be to build strong defense and security forces that will guarantee national security and internal security.

INTEGRA aims to create a security system that will be functional, efficient, effective, professional, focused on the needs and interests of the citizens of the Republic of Macedonia, and at the same time free and independent of the constraints of the ruling parties.

vote

Find out more from our latest Facebook posts

Cover for ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија
27,059
ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија

ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија

Бедем на македонскиот национален стратегиски интерес, на Македонскиот народ во татковината Македонија

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

2008 година...хирушки прецизна анализа, која патем времето ја потврди како 100% точна. ПОСЛУШАЈТЕ ВНИМАТЕЛНО, СПОДЕЛЕТЕ И ЛАЈКУВАЈТЕ, АКО И ВИЕ ГО ДЕЛИТЕ ВАКВИОТ ПОГЛЕД.

За жал официјалните власти, тогаш на ДРПНЕ, потоа на СДС, немаа слух ниту разум да послушаат.

За среќа, токму и поради тоа се роди ИНТЕГРА - Македонска ко и затоа сме толку посветени на достоинството на Македонакиот народ и татковината Македонија, како изворни, автохтони... МАКЕДОНСКИ дострели во својата историја на постоење и развој.
... See MoreSee Less

Comment on Facebook

DRZAVA SE GRADI SO ORUZJE

👌 👌 👌 👌

Очигледно НИКОЈ НЕ САКАЛ ДА СЛУША ОД ПОЛИТИЧКИТЕ ПРОФОТЕРСКИ ОПЦИИ во ликовите на Курто и Мурто

ИНТЕГРА и Ристовски во Сенатот на Америка...ноември 2022

...настаните низ фотографии.

ПС: За ИНТЕГРА во Сенатот на Америка, нема 'северна', значи има некои кои ја почитуваат Македонија и Македонскиот народ, почитувајќи ја ИНТЕГРА - Македонска ко и нејзиниот претседател Љупчо Ри .
... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Тие ни го сменија името(Америка иАнглија)

Кога имаш чисто срце и достоинство што си македонец и кога гордо и достоинствено стоиш зад името на твојата татковина Македонија сите ќе те почитуваат . Браво за претседателот на Интегра Љупчо Ристовски ! Поучно за сите политички безрбетници низ Македонијава наша убава !

Bravo za Ljupco fasistite imaat sansa da naucat nesto 👌

Bravo Intergra.. Ljupco

SAMO Napred Integra👍🏾

Браво многу успех каде и да си македонец да си

Браво само така искрено се сака својата татковина .Македонија има сеуште луѓе кои искрено и гордо ја преставуваат и надвор од границите,а тоа е Интегра со претседателот Љупчо Ристовски.

Bravos Ljupco

Od 1913 anglo-saksoncite ja krojat sudbinata na MKD a Rusite molchea (ja izmislija BG,Avstro-Ungar.: Albanija pred toa,1832 Anglija i Germ.-Grcija,so Habzb.(germ.) kral....

INTEGRA E MAKEDONSKATA partija,za MAKEDONCITE

Со вакви фалби од слики , не сте ништо поразлични од Мицко и компанија , со најголемите душмани во сојуз , и лдпне и сдс и вие . Треба да сватите дека само народот има право и е во право за се.

Force a toi Dr

I ti le se prodade

se sto e prozapadno e antimakedonsko

decki koj ni go servira ova unistuvanje site antimakedonski dogovori olesnuvaci imase od kuvajt ili amerite bea ovde roditel eden satanizam ldp kembric skolstvo od kade doaga ova od kina ili rusija e kriva zlobno e koga si na stranata na nasite iskonski neprijateli anglosaksoncite na gramos i vico nalm bombi koj ni frlase operacijata volsebnikot oz koj ja sprovede zalosno e namesto da bideme promakedonski nastroeni i da ja branime nasata sloboda nie stanuvame vazali na site okupatori se sto raboti za zapadnite interesi e neprijatel na makedonija i makedonizmot zlobata e kaj tie sto okupatorite gi prestavuvaat za osloboditeli eu kako kolonijalni drzavi koi iljadnici god gi plackaat drzavite od afrika i azija bile mnogu demokratski edna bukva ste zgresile demonkratski a jas se zalagam za SLOBODNA MAKEDONIJA unitarna drzava na Makedonskiot narod i drugite nacionalnosti sto ziveaat vo nea a ne drzava so kosi crti dvojazicna bez zname severna so grcki spomenici i bugarska istorija i ambasada na kaleto pogolema od krombert i subert

За влез во сатанистички НАТО услов промена на име и поклон покрај името и античката македонска култура на Елините ...кој добивка и почит од јенките ?

Каде ви е МК знамето?

ДА НИ ГО ВРАТАТ ИМЕТО

Samiot Pendarovski izjavi deka 8-te pratenici na opozicijata pod pritisok na ambassadorot Bejli glasaa za promena na imeto.

Samo napred

Pa gi sobirat za ustavot ke glasav lazovi

ЉУПЧО РИСТОВСКИ ДАЛИ МОЖЕ ДА НИ ПОЈАСНИШ НА КОЈА РЕЛИГИСКА ГРУПА ПРИПАЃАШ.....КОЈА Е ТВОЈАТА ВЕРОИСПОВЕСТ :ДАЛИ СИ ПРАВОСЛАВЕН МАКЕДОНЕЦ ИЛИ НЕШТО ДРУГО ??????????СЕ НАДЕВАМ КЕ ОДГОВОРИШ

Bravo

uste edno pasanje ke postavam sto barate vo amerika site partii ako se zavisi od makedonskite partii a posto ima demokratija i fer izbori partiite zavisat samo od glasacite bideki se sto napravile amerite bilo na nasa steta i toa so unistuvacki posledici od devedessetite pa navamu se steknuva vpecatok deka nema izbori seto e kuklarnik ke izlezi ambasadata pobedi opozicija ili pozicija se steluva rezultatot sega e elektronski e lesno ili site partii se kriminalni se dogovaraat so okupatorot zaedno da plackaat sto e vistinata po vas zosto imaat potreba da potpisuvaat kapitulacii da pregovaraat so sekogo

Bravos za Pocit 👏👏👏👏

View more comments

Соопштение:

Претседателот на ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија Љупчо Ри, денес имаше обраќање на посебна пригода во Сенатот на Америка, настан во организација на тројца сенатори Steve Daines кој е Претседател на Pro-Life Caucus, senator Jody Hice and senator James Lankford, Head of Senate Values Action Team. Притоа оствари протоколарна средба со сенаторот Jody Hice, како и со конгресмени од повеќе држави од Јужна Америка, Америка и Африка.

Во своето обраќање Ристовски говореше за предизвиците на новото време, како во Македонија, така и на тлото во Европа, нагласувајќи ја потребата од нова политичка реформација за ре-фундирање на вредностите, доблеста и интегритетот во политиката, политичките системи и општествата во целина.

Ристовски имаше обраќање и на Легислативниот самит, детално објаснувајќи го притисокот врз Македонија, Македонскиот јазик, историја и култура, од страна на екстремизмите на официјална Грција и Бугарија, како и заканите по регионот од повампирените империјалистички аспирации. Притоа се осврна на слободата како врховен дострел на полната демократија и како основен услов за прогрес и просперитет на нациите и државите.

На посебен настан во Сенатот се одржа Самит за Женева декларацијата за промоција на женското здравје, јакнење на фамилијата и семејните, конзервативни вредности, како и за одбрана на националниот суверенитет на државите наспроти неолибералните и глобалистички трендови низ светот.

ИНТЕГРА - Македонска ко
... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Dali postoi lider vo Makedonija koj nastapil vo Senatot na Soedinetite Amerikanski Drzavi vo Vasington i toa so gordost se prtstavil deka e makedonec koj doaga od Republika Makedonija koj nastapuva kako vistinski Lider i koj ne upotrebuva napisan tekst ,dali postoi nekoj drug ,jas velam ne postoi ,so ova sakam da naglasam deka go imame vistinskiot covek-lider samo tre a da go vidime i da go glasame na narednite parlamentarni izbori .

КОГА ТОА БИ ГО ДОЖИВЕАЛ НЕКОЈ ЛИДЕР ОД ПААРТИИТЕ ШТО НЕ КРАДЕА И СЕ УШТЕ НЕ КРАДАТ МЕДИУМИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОФАЛЕА ДЕКА ИМААТ ГОЛЕМА ЛИЧНОСТ А КОГА СЕ РАБОТИ ЗА ЕДЕН ПРАВ ПАТРИОТ ДОМАЧИН ЛИДЕР СО ГОЛЕМО ИСКУСТВО ПОЗНАТ НА МЕЃУНАРОДНАТА ПОЛИТИКА др ЛУПЧО РИСТОВСКИ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ИНТЕГРЕ Македонска конзервативна партија ЛИДЕР ЗА ИДНИНАТА И СПАС НА МАКЕДОНИЈА СИТЕ ЧУТАТ НИГДЕ ГИ НЕМА СЕ ПЛАШАТ ОД НИВНИТЕ НАЛОГОДАВАЧИ ДА ОБЈАВУВААТ ЗНАЧИ НА СИТЕ ПРСТИТЕ ВИ СЕ ВО МЕДОТ БРЦНЕНИ ГОСПОДО НЕМАТЕ ОБЈЕКТИВНО ИЗВЕСТУВАЈНЕ

Ova zasluzuva respekt da SE zboruva Sad dosegasnite ministri I premieri tamu Bea docekuvani na semafori I pred klozeti a ne da drzat govor

Bravo. Ljupce. Se koja. Cest

Ima poedinci koi ja pocituvaat makedonija ama poveketo sakaat skroz da ja unstat pozadi tie stoi grckoto lobi anglija I poveketo clenki na eu

Горди сме што сме дел од ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија предводена од D_r Ljupco Ristovski кој НЕ СЕ ПЛАШИ, НИТУ СЕ СРАМИ ВО АМЕРИКАНСКИОТ СЕНАТ ДА КАЖЕ ДЕКА Е МАКЕДОНЕЦ И ДЕКА ДОАЃА ОД МАКЕДОНИЈА Ќе смогне ли храброст Македонскиот народ да го даде гласот на луѓето кои зрачат со ЧЕСНОСТ, ДОБЛЕСНОСТ, ИНТЕГРИТЕТ, ЛУЃЕ КОИ ГИ НЕГУВААТ СЕМЕЈНИТЕ ВРЕДНОСТИ, а се во интерес за спас на МАЈКА МАКЕДОНИЈА !

Treba site da se obedinime okulu Makedonija.Nemame mnogu vreme.

Ova e vistinata za makedonija.problemot e vo nas samite kako da gi ubedime ovie fanatici od sds i vmro da glasaat za treta opcija.

Bravo 👏

Лидер кој ја кажува вистината на целиот Свет

ЧОВЕК КОЈ ЈА ЗБОРУВА ВИСТИНАТА за МАКЕДОНИЈА секогаш и секаде!!!

napret lupco

Prevod

Bravoo

Congratulations Dr Ristovski for being the only voice on an international platform for our people.

Ok

Со ИНТЕГРА напред .

Behar Jashari

Napred integra lupco dimitiar palco bacev I ostanati Mrs dpmne I sds komunisti

View more comments

With Michele Bachmann основачот на Tea party движењето, претседателски кандидат во 2012 година, член на Конгресот во неколку мандати, сенатор и ѕвезда на конзерватизмот во Америка, верна во Бога и мајка на 5 деца...

and with Sam Brownback, конгресмен, сенатор, конзервативец, верен во Бога и татко на 5 деца...

Конзерватизмот во Америка е жив, витален и најавува моќно враќање на политичката сцена...Има надеж за Америка!

Има ли надеж за нас, во Македонија...ќе ги повратиме ли вредностите, ќе ја воскреснеме ли доблеста, интегритетот.

Поздрав од Вашингтон, САД.

Љупчо Ри
... See MoreSee Less

With Michele Bachmann основачот на Tea party движењето, претседателски кандидат во 2012 година, член на Конгресот во неколку мандати, сенатор и ѕвезда на конзерватизмот во Америка, верна во Бога и мајка на 5 деца...

and with Sam Brownback, конгресмен, сенатор, конзервативец, верен во Бога и татко на 5 деца...

Конзерватизмот во Америка е жив, витален и најавува моќно враќање на политичката сцена...Има надеж за Америка!

Има ли надеж за нас, во Македонија...ќе ги повратиме ли вредностите, ќе ја воскреснеме ли доблеста, интегритетот.

Поздрав од Вашингтон, САД.

Љупчо Ристовски

Comment on Facebook

БЛАГОДАРНОСТ.

Подај Господи 🙏

DEKA E DJIMI

💯

View more comments

Соопштение до медиумите
10.11.2022

Специјална покана за ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија и нејзиниот претседател д-р Љупчо Ристовски на Интерконтиненталниот самит на Христијански политички партии и парламентарци во Вашингтон, САД, ноември 2022.

Претседателот на ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија ќе присуствува на меѓународниот самит на христијански политички партии, парламентарци и сенатори во Вашингтон од 15-20 ноември 2022 година.

На Самитот д-р Ристовски ќе биде еден од главните говорници на законодавниот панел, а ќе се обрати поздравно и на посебна пригода во Сенатот на Америка, во име на партијата ИНТЕГРА и во име на Европските партнери.

Во поканата за настанот е оддадено специјално признание за работата на партијата ИНТЕГРА, како и за процесите кои ги покренува во Македонија, особено во делот на промовирање на здрави вредности,. Притоа од нивна страна е споделен впечатокот дека со таквиот пристап досега, е остварено трансцедентално влијание и затоа ИНТЕГРА го заслужува почесното место на политичката сцена во Македонија и Европа.

“Over the years the work of INTEGRA - Macedonian Conservative Party promoting sound values has earned it a place of honor in Macedonia and Europe, achieving a transcendental impact“ (извадок од специјалната покана)
... See MoreSee Less

Comment on Facebook

СО ГОСПОД НАПРЕД@ ПРЕТСЕДАТЕЛЕ НА @ИНТЕГРА @ЉУПЧО РИСТОВСКИ И СО ГОЛЕМА СРЕЌА. ОД СРЦЕ ВИ ПОСАКУВАМ

Од Господ благословено 🙏🏻

So sreka Presedatele ubav i uspesen pomin , prestavete ne vo vistinsko svetlo.

SREKEN PAT PRECEDATELE.

So sreka

So sreka Presedatele

Секогаш ЧЕСНО И ДОСТОИНСТВЕНО во служба на МАКЕДОНСКИОТ НАРОД !

SO GOSPODNAPRET I SO ZEMBI I SREKEN PRESTOJ POCITUVANE PRESEDATELE

na baci raka kaj satanata

доказ на народот дека Интегра се бори за македонија и доброто на македонскиот народ.

од бога испратен за спас на Македонија ( Лупчо Ристовски)

ЈАКОООО!!!! 👌👌👌👌 ЗАТОА : 📩📩📩📩 БРАЌА И СЕСТРИ МАКЕДОНЦИ ПО РОД, ДРЖАВЈАНСТВО И САМОСВЕСТ И СЕКОЈА ДУША ЧОВЕЧКА КОЈА Е РОДЕНА, ЖИВЕЕ, ЧЕКОРИ И ТВОРИ НА ОВА СВЕТО ПАРЧЕ МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА СПОМЕНАТА ВО БИБЛИЈАТА...! ГОЛИ И БОСИ ДОЈДОВМЕ НА ОВОЈ СВЕТ И ТАКВИ ЌЕ СИ ОТИДЕМЕ. НИШТО НЕМА ДА ПОНЕСЕМЕ СО НАС. НИЕ ДА НЕ КОЛЕНИЧИМЕ ПРЕД НИКОГО, ДА СИ БИДЕМЕ СВОИ НА СВОЕТО, СЕГА, СЕКОГАШ И НА ВЕК И ВЕКОВИ 🙏🙏🙏 ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ!

View more comments

ЕДИНСТВЕНО МОЖНИ РЕШЕНИЈА ЗА ИЗЛЕЗ ОД ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА...од д-р Љупчо Ри во НАЈНОВОТО ИНТЕРВЈУ за МАКФАКС. ... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Срцето е извор на човекот и неговите дела … Со Председателот Љупчо Ристовски и лидерските тимови на ИНТЕГРА Македонска Конзервативна Партија е иднината за Македонија . Уште денес за секој кој ја дава довербата.

Интегра-Македонска Конзервативна партија со своето членство предводена од Д-р Љупчо Ристовски кои зрачат со ЧЕСНОСТ, ДОБЛЕСНОСТ, ИНТЕГРИТЕТ, ЕСНАФЛУК, ДОМАЌИНЛУК, ЗНАЕЊЕ И УМЕЕЊЕ цврсто стои на бедемот, на браникот на МАКЕДОНСКОТО во и надвор од Македонија и претставува единствена политичка опција која може да ја извади МАКЕДОНИЈА од длабоката кал на дното на амбвисот на цивилизираниот свет (во овој момент) по сите основи ! ! ! Македонски народе по род и државјанство, охрабрете се, придружете ни се да ја растераме оваа 30-ет годишна политичка магла што ја сејат Курто, Мурто, а сесрдно им помага и Алибаба, да видиме и ние бел ден !

Секоја чест за вистинските зборови и дела. Само со Интегра Македонија може да има светла иднина. Поздрав до сите мои истомисленици.

Bravo.Dr.Ristovski.Kazete.im.uste.Ednas.Vistinata..pozz.

View more comments

Мартина Димоска...првата жена астронаут* Македонка и од Балканот...

*засега аналогно, но сосема реално и извесно

www.linkedin.com/posts/martinadimoska_on-the-ground-at-und-but-634-million-miles-activity-6990779...
... See MoreSee Less

Мартина Димоска...првата жена астронаут* Македонка и од Балканот...

*засега аналогно, но сосема реално и извесно 

https://www.linkedin.com/posts/martinadimoska_on-the-ground-at-und-but-634-million-miles-activity-6990779943706124289-risH?utm_source=share&utm_medium=member_android

'...Вашето ДА, да биде ДА - вашето НЕ, да биде НЕ...се' помеѓу е од лукавиот' РИСТОВСКИ
...во Само вистина на Канал 5 ТВ
... See MoreSee Less

Comment on Facebook

Ne go meshajte narodot, nema regularni t.e ima namesteni izbori. Vo zapadnite zemji veke se zboruva od narodot deka nemaat verba vo instituciite i deka izborite se odnapred namesteni. Pa duri i FB go ima zamrznato brojot na lajkovi na stranicata Integra. Jasno e kako funkcioniraat rabotite. Se' e pod kontrola.

Comment on Facebook

Северномакедонски балкански хохлы́ Бог ви создаде за да покаже на светот до каде може да падне човекот кој не го знае своето минато Вие сте од иста раса како Украинците Глупава нација што не знае како да го најде сопствената историја на Google

ИНТЕГРА - Македонска ко на отворањето на македонскиот клуб 'Никола Вапцаров', во Благоевград.

Браво за нашите браќа од Пиринскиот дел на Македонија. Сите големи нешта започнуваат со мали чекори.

Нека е благословено и вековито.
... See MoreSee Less

Comment on Facebook

да имаме ние браќа во Бугариа, тоа се нашите Македонци, кои се негирани и мaлтретирани од Бугарите, и се борат за своите права..

Navistina e zadovolstvo vo dusata da se vidi del od nasite sopartijci na denesniot den .Bravo za Integra,sekako i za site drugi MAKEDONCI.

Нека види ова СДСМ - Социјалдемократски сојуз на Македонија. и нека продава уште м..а за бубрези.

Да си го вратиме нашето Македонско

Убав помин во Благоевград

Kaj e Apasiev?

БРАВО, ГОЛЕМ ПОЗДРАВ ЗА ОБЕДИНУВАЧКИОТ ПОТЕГ!

Bravo Profesore !!!

8 НЕОСПОРИМИ ФАКТА ЗА НИКОЛА ВАПЦАРОВ (за които Скопие мълчи): 1. Майката на Никола Вапцаров (Елена) пише собственоръчно писмо, публикувано с факсимиле във вестник „Пиринско дело“, че родината за синът й е България и че родният му език е български. 2. Никола Вапцаров е син на отявления българин Йонко Вапцаров, който бил част от най-високопоставените кръгове на ВМРО. Любопитен е фактът, че Фердинанд и бащата на Вапцаров са били добри познати, а царят е бил чест гост в дома им. Къщата в Бан­ско е посещавана също то Цар Борис III (има запазени групови снимки). 3. Цялата рода на Никола Вапцаров са убедени българи, явно и открито са го декларирали преди и сега включително, цялата му рода също така категорично са заявявали и заявяват, че Никола Вапцаров е българин (последна справка с Мая и Никола). 4. В полицейското му дознание са запазени обясненията на Никола Вапцаров от 1940 г. където той сам се определя като българин. 5. Вапцаров пише само на книжовен български език (за сравнение Елин Пелин пише хумористични творби на местния си шопски говор, който е западен както повечето македонски), и не достига до опити за кодификация на отделен „македонски език“. В неговия доклад от 1938 г. въпросът за създаването на „македонски книжовен език“ липсва. 6. Никола Вапцаров е роден и израснал в средата на родолюбиви банскалии. Родителите му не само се самоосъзнават като българи, гордеели са се с българската си принадлежност, но и активно са работили за българщината [В а п ц а р о в, Н. Нови изследвания и материали, С., 1980, с. 631-634.]. Самият Н. Вапцаров, както в годините на обучението си във Варна, така и след това - като машинен техник в Кочериново, машинист в мелницата на братя Бугачеви в София и локомотивен огняр в ЖП депо в столицата, проявява будно българско национално съзнание [Г а л ч и н, П. Документалното наследство, творчеството и животът на Н. Й. Вапцаров - свидетелство за горещото му българско родолюбие, Мак. преглед, 2000 г., кн. 3., с. 5]. Впоследствие, като прокомунистически ориентиран младеж, той е повлиян силно от тезата на Коминтерна по Македонския въпрос от 1934 година. Когато по-късно осъзнава, че е станал проводник на политика, която има отрицателни, безродни последици, Вапцаров постепенно се завръща към българските си корени. 7. През септември 1940 г. Вапцаров възторжено посреща вестта за връщането на Южна Добруджа към България. 8. В броя си от 20 април 1941 г. седмичникът „Литературен критик“, чийто уредник е Вапцаров, приветства разгрома на Югославия от германските войски и честити обединението на целия български народ.

👌 👌 👌 👌

View more comments

По повод отворањето на Македонскиот културен клуб "Никола Вапцаров" во Благоевград, ИНТЕГРА - МАКЕДОНСКА КОНЗЕВАТИВНА ПАРТИЈА
ќе учествува со своја делегација предводена од Претседателот д-р Љупчо Ристовски.

ИНТЕГРА - МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА цврсто стои на патот кон остварување на македонскиот национален интерес и правата на Македонците во Бугарија и насекаде низ светот.
... See MoreSee Less

По повод отворањето на Македонскиот културен клуб Никола Вапцаров во Благоевград,                                            ИНТЕГРА - МАКЕДОНСКА КОНЗЕВАТИВНА ПАРТИЈА
ќе учествува со своја делегација предводена од Претседателот д-р Љупчо Ристовски.

ИНТЕГРА - МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА цврсто стои на патот кон остварување на македонскиот национален интерес и правата на Македонците во Бугарија и насекаде низ светот.Image attachment

Comment on Facebook

Во животот никогаш не сретнав личност која повеќе ја сака Македонија од Љупчо Ристовски Претседателот на Интегра. Голема чест ми беше што на мојот животен пат имав чест да работам во иста канцеларија со таква личност. Секоја почит почитуван Љупчо Ристовски

Само така сложни .

и НИЕ сме со ВАС МАКЕДОНЦИ

Cestitki za Ljupco Ristevski

Кој ќе докажи дека вапцаров е македонец по сите документи вапцаров се изјаснува како бугарин од мајка бугарка и татко бугарин а и денешните потомци се бугари

Респект проф.Ристовски!

ИНТЕГРА - Македонска конзервативна партија е нераскинлив дел од Македонскиот народ

Браво Македонци

ДА. ТОЧНО Е ТОА.

👌👌👌

🇪🇺

View more comments

Load more

INTEGRA

MACEDONIAN CONSERVATIVES PARTY

Str. Dame Gruev 16-3 / 1
DTC Paloma Bianca
1000 Skopje, Macedonia
Tel: +389 02 3155020 | +389 02 3110885 | +389 70 755 215
contact@integra.org.mk
Working hours: 09AM – 5PM
Follow us: